Heat maps

Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu - Přeskočit doluPrávě vysíláme:

V zahradě

Následuje:

DVD Aréna

starNovinky

Vyhledávací formulář


Téma měsíce

Český megafilm nabídne během tří měsíců, počínaje 9. březnem, každý čtvrtek od 20:00 hod., celkem dvanáct filmů. Jejich společným jmenovatelem jsou vysoká návštěvnost a divácký úspěch. Nejdříve budou nasazeny osvědčené filmy z přelomu tisíciletí a devadesátých let. Divák se následně bude postupně vracet až do let padesátých. Filmové legendy pak od 5. března obsadí každý nedělní večer, vždy ve 20.00 hod., a to až do 25. června. Diváci budou moci zhlédnout celkem sedmnáct filmů, které se v minulosti proslavily především díky hercům v hlavních rolích.

„Máme-li zahraniční megafilmy, kultovní filmy, legendární filmy, trháky a podobně téměř na každém televizním kanálu, proč by neměly dostat nový kabát i úspěšné české filmy z minulosti? Na rozdíl od těch zahraničních je bude moci divák zhlédnout v ucelené řadě a učinit si obrázek o tom, jak se proměňuje vkus širokého publika,“ podotýká Jan Jurka, programový ředitel CS filmu.

V rámci série Český megafilm odehraje CS film následující snímky: Slunce, seno, erotika, Duše jako kaviár, Černí baroni, Tankový prapor, Vážení přátelé, ano, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Sokolovo, Nebeští jezdci, Dovolená s Andělem, Anděl na horách, Akce B a Pyšná princezna.

Série Filmové legendy zahrnuje tyto filmy: Svatby pana Voka, Pan Vok odchází, Konec starých časů, Nejistá sezóna, Kladivo na čarodějnice, Jak napálit advokáta, Já už budu hodný, dědečku!, Čarodějův učeň, Dým bramborové natě, Causa králík, Tichá bolest, Jára Cimrman ležící, spící, Dobří holubi se vracejí, Ostře sledované vlaky, Hop – a je tu lidoop, Smích se lepí na paty, Petrolejové lampy.

 

Český megafilm v květnu

 

Filmové legendy v květnu

 

Česká krimi - sobota 20. května 2017

Autoři detektivek to mají těžké. Nejenom že při výběru témat si musejí neustále dávat pozor na to, aby se v jejich výtvoru náhodou někdo zrovna vlivný nepoznal, a nestěžoval si na patřičných místech /ta pořád existují, i když jsou pokaždé někde jinde/, ale zároveň jejich autorství vyžaduje tak trochu teoretickou profesi Brouka Pytlíka a praktickou šikovnost Ferdy Mravence. Vždyť kdo jiný by dokázal být znalcem policejní práce, psychologie, medicíny, přírodních věd, historie, současnosti, politiky, umění a bůhví čeho ještě. Navíc se musí autor detektivek vždy obrnit hroší kůží a trpělivostí, neboť v národě českém se vždy najde značné procento těch, kteří, obrazně řečeno, od hospodského stolu vědí nejlépe, jak by se to mělo správně dělat…A překoná-li autor všechny tyto nástrahy, objeví se ta nejzapeklitější – filmoví kritici. Tito rádi zapomněli, že i oni byli kdysi filmovými diváky, a většinou dodají už tak těžce zkoušeným autorům ránu z milosti – toto je příliš staré, tamto zas moc nové, pro diváka příliš složité nebo naopak tak jednoduché až nudné, atakdále atakdále. Ale někdy se stane malý zázrak, vane příznivý vítr a konstelace hvězd je příznivá, detektivní či kriminální film všemi těmito nástrahami propluje jako pstruh bystřinou a pak se stává zlatým pokladem všech filmových distributorů. CS film si pro vás na třetí květnovou neděli připravil aspoň malou ochutnávku z tohoto soudku:

12:00 Tajemství zlatého Buddhy /1973/ režie Dušan Klein
V druhé půli 19. století zuřily sociální bouře, chudí dělníci protestovali proti vykořisťování, domáhali se zlepšení životních podmínek. V této kulise se odehrává kriminálně laděný příběh kolem hledání kompromitujících materiálů, které by prozradily ledasco nelichotivého na boháče. Jsou totiž skryty v titulové sošce... film podle předlohy klasika české sci-fi Josefa Nesvadby. Hrají: Eduard Cupák, Otakar Brousek st., Blanka Waleská, Jana Preissová, Milena Dvorská, Václav Postránecký aj.

14:00 Kam nikdo nesmí /1979/ režie Dušan Klein
Tenisové kurty, kdysi symbol buržoazní dekadence, jsou stále nebezpečné - nadějná hráčka tam dokonce přijde o život! Kriminalisté rozmotávají složité předivo vztahů, které zavražděná měla k různým lidem, najmě k mondénnímu překladateli a jeho synovi…Hrají: Eduard Cupák, Małgorzata Potocka, Petr Haničinec, Juraj Ďurdiak, Libuše Geprtová, Ivan Luťanský, Karolina Slunéčková, Josef Somr, Věra Galatíková, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček aj.

16:00 105% alibi /1959/ režie Vladimír Čech
Český detektivní film, ve kterém jde o dvojnásobnou vraždu, krádež vítězného losu a pokus zaretušovat velké manko. Na snímek volně navazovaly další dva díly. Když dvojice mladíků ukradne los, vyhrávající dokonce auto, ještě netuší, že se zaplete do dvojnásobné vraždy… V české kinematografii se vynořili dva uvážliví kriminalisté (Karel Höger, Josef Bek), kteří přešli ještě do několika dalších filmů, skvělý je i výkon podvodnického číšníka v podání Vladimíra Menšíka.

18:00 Smrt za oponou /1966/ režie Antonín Kachlík
Mezinárodní organizace pašeráků heroinu a záhadná smrt primabaleríny pražského divadla. Miroslav Horníček v roli kriminalisty, Květa Fialová jako drogám propadlá tanečnice a Waldemar Matuška jako urputný mezinárodní zločinec... Dále hrají Jaroslav Satoranský, Gabriela Vránová, Lubomír Lipský st., Ilja Prachař aj.

20:00 Film na přání – Čas pracuje pro vraha /1979/ režie Jiří Hanibal
Na ulici najdou zavražděnou ženu. Brzy se ukáže, že vražda souvisí s činností velké agentury, která sídlí v bezprostřední blízkosti kina, kde ženu našli. Na první pohled obyčejný případ se v době vyšetřování změní na nevšední zločin... Hrají: František Němec, Luděk Munzar, Eduard Cupák, Josef Somr, Oldřich Vlach aj.

V rannej hmle /1990/ režie Ján Zeman
Na pozadí netradičního kriminálního příběhu se odehrává výrazné společenské drama - takzvaně spořádaným lidem stačí pouhé nepodložené podezření, aby takového nešťastníka začali vylučovat ze svého středu a různě mu znepříjemňovat život. Protagonista začne na vlastní pěst pátrat po pachateli zločinu, z něhož byl sám obviňován…Hrají: Jiří Schmitzer, Ladislav Lakomý, Leopold Haverl, Andrej Hryc, Igor Čillík, Valérie Zawadská aj.

Záhada modrého pokoje /1933/ režie Miroslav Cikán
První česká zvuková detektivka, film s tajemnou atmosférou, jednoduchou zápletkou a nápadem, jak vyřešit milostný trojúhelník…Scénář a hudba Karel Hašler, kamera Jan Stallich. Hrají: Karel Hašler, František Smolík, Jiřina Šejbalová, Bedřich Vrbský, František Kovářík aj.

21:30 Filmové noviny magazín – Česká krimi

22:00 Mravenci nesou smrt /1985/ režie Zbyněk Brynych
Provokativní téma pašování a užívání drog, jak si ho představovali soudruzi v době totalitní. Snímek měl hlavně sloužit jako odstrašující příklad socialistické mládeži před drogami a jejich závislostí a byl prvním svého druhu na československé scéně…Hrají: Josef Vinklář, Ladislav Mrkvička, Zora Jandová, Marek Brodský, Jana Březinová, Nela Boudová, Ladislav Potměšil, Jan Kanyza, Rudolf Jelínek, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Kratina, Jan Přeučil aj.

 

 

Den s Josefem Kemrem - neděle 18.6.

„Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval.“
Dopis Josefa Kemra na ÚV KSČ, odpověď na zprávu, že mu má být udělen titul Zasloužilý umělec.

Josef Kemr, jeho přátelé jej oslovovali Jozífek nebo Pepíček, člověk a herec od Pánaboha. Jsou herci, kteří dovedou lidi rozesmát, a jsou takoví, kteří dovedou něco vypovědět o jejich povaze, kteří takzvaně vyjádří národní povahu. Josef Kemr uměl obojí. Škála jeho rolí je široká, od městských přes venkovské lidi až po všelijaké podivíny. Všechny zahrál s velkou poctivostí. Skvěle vytvářel komediální postavy s nádechem tragiky, ale i dramatické role s ‚příchutí‘ tragikomedie. Své postavy ztvárňoval neuvěřitelně jednoduchou hereckou zkratkou, zajímavou fyziognomií, úspornými gesty, melancholickou mimikou a zastřeně kvílivým hlasem. Ve stáří nosil silné brýle, takže jeho oči vypadaly nezvykle velké a vědoucí. Určitě věděl, že v Česku chutná humor i život někdy po sladkých rozinkách a někdy hořce, po mandlích.

Narodil se do skromných poměrů 20. června 1922 v Praze, jeho tatínek byl švec a maminka švadlena. Už v dětství si přivydělával v komparsu Divadla na Vinohradech a před filmovou kamerou stál poprvé v patnácti v populárním filmovém románku Václava Binovce Lízin let do nebe. Tatínek však trval na „řádném povolání pod penzí“, a tak Jozífek vystudoval obchodní školu na Žižkově, a pak snil svůj herecký sen jako pikolík mezi kavárenskými stolky, obchodní příručí a později jako zaměstnanec filmové společnosti. Za okupace utekl k divadlu a do roku 1945 účinkoval v divadelní společnosti A. Budínské-Červíčkové. Po válce měl angažmá v několika dalších divadlech, až se v roce 1965 stal členem činohry Národního divadla v Praze, kde za své působení účinkoval ve více než sedmdesáti rolích. Ve znárodněné kinematografii na něj čekaly role utrápených úředníků a pronásledovaných ženichů či naopak, a pozvolna se začal prosazovat i do větších rolí. Mnoho nezapomenutelných postav ztvárnil i ve filmu, v televizních seriálech či rozhlase, nejprve především komických, později v osobitém tandemu s Jaroslavem Marvanem.

Josef Kemr byl silně nábožensky založený a zásadový, pro mnohé byl morální autoritou. Totalitnímu režimu se zprotivil hned dvakrát. Netajil se tím, že komunisty nenáviděl, a dokonce veřejně vystoupil proti okupaci v roce 1968. Navíc velmi miloval Boha a svoji víru neskrýval, nechybělo-li mu něco, byla to odvaha. Na pohřbu básníka Jaroslava Seiferta pronesl řeč zakončenou citátem z Bible: „Je-li Bůh s námi, kdo proti nám." I kvůli tomu měl omezenou uměleckou činnost a jeho práce byla přehlížena. Pro režiséry, kteří jej chtěli obsadit do svých filmů, to znamenalo velkou námahu a užití důvtipu, aby si jej prosadili. Vyprávět by o tom mohl například Jiří Menzel, který chtěl svěřit Josefu Kemrovi nesmrtelnou roli dědy Komárka ve filmu Na samotě u lesa. Když přes příslušné stranické orgány cesta nevedla, Menzel lišácky slíbil, že roli přeobsadí, když mu dodají jiného herce, který umí hrát na violu, odpovídá věkem, umí kosit trávu a sít obilí. No a jiný takový nebyl…Věci, které považoval za správné, ale Josef Kemr dělal i mnohem méně na očích. Milovník starožitností například neváhal sehnat stavební materiál a pak vlastníma rukama opravovat boží muka ležící kdesi za Prahou. Začátkem 80. let zase Kemr přidal jedinečný příspěvek k rekonstrukci Národního divadla. Dal totiž roztavit prý až čtvrt kilogramu zlata, ze kterého nechal udělat pozlacené šrouby a zlaté matky s podložkami a vše v roce 1981 osobně zamontoval do krovů rekonstruované scény. Jsou tam dodnes… Rehabilitace a zadostiučinění se Josefu Kemrovi dostalo až po roce 1989. Za celoživotní mistrovství v činohře byl odměněn čestnou Cenou Thálie (1993).

„Nikdo se v něm pořádně nevyznal. Jediné, co je jisté, je, že miloval hudbu, kočky a jeviště,“ řekla jednou o Kemrovi jeho kolegyně Luba Skořepová. Životní lásky měl pouze dvě, děti ale neměl. Jeho první ženou byla o jedenáct let starší herečka a divadelní režisérka Eva Foustková, po její smrti v roce 1977 zaplnila prázdné místo po Kemrově boku o dvacet let mladší herečka a asistentka Národního divadla Marika Skopalová. Ale připadá-li vám nyní Josef Kemr jako postava neskutečně až neuvěřitelně ideální, musíme prozradit, že teprve ve vysokém věku se dozvěděl, že má nemanželského syna, který jakoby mu z oka vypadl. Testů DNA netřeba, jen dokázal, že ani svatému muži nebylo nic lidského cizí…

CS film pro vás připravil tyto snímky:

12:00 Dovolená s Andělem /1952/ režie Bořivoj Zeman
Nezapomenutelná klasika se skvělými herci, podle výsledků ankety Hrdina filmového úsměvu se revizor Anděl v podání Jaroslava Marvana stal nejoblíbenější a neúspěšnější postavou v historii české filmové komedie. Hrají: Jaroslav Marvan, Josef Pehr, Josef Kemr, Vladimír Ráž, Jana Dítětová, František Dibarbora, Alena Vránová, Eva Foustková, Růžena Šlemrová, Josef Hlinomaz aj.

14:00 Deváté srdce /1978/ režie Juraj Herz
Deváté srdce je jedna z nejpůsobivějších českých pohádek. Její síla vychází z temné atmosféry, kterou se Juraji Herzovi podařilo navodit. Síla této spočívá v originálním příběhu a hlavně ve skvělém hereckém obsazení, které by snad nemohlo být silnější. Hrají: Ondřej Pavelka, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, , Josef Somr, Jan Přeučil, Václav Lohniský, Juraj Herz aj.

16:00 Poslední motýl /1990/ režie Karel Kachyňa
Válečné drama bez války. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Film vznikl v koprodukci VB, Francie a Československa.

18:00 Odvážná slečna /1969/ režie František Filip
Malý skvost mezi zapomenutými komediemi. Zajímavá úvaha nad tím, jestli mají děti žít s rodiči, kteří je ignorují nebo mají právo žít s někým, kdo je miluje. Hrají: Jiřina Bohdalová, Josef Kemr, Stella Zázvorková, Václav Voska, Zdeněk Kryzánek, Lubomír Lipský st., Slávka Budínová aj.

19:30 Filmové noviny magazín – Josef Kemr

20:00 Smích se lepí na paty /1986/ režie Hynek Bočan
Poprvé na CS filmu! Stáří, osamění mezi mnoha kamarády a pár přáteli, jistá špetka naivity a svérázný humor. To vše bylo dáno Joskovi Platejzovi životním osudem ke stáří. Ale Joska se ve světě neztratí. Umí se s krutými ránami osudu poprat a vyrovnat se s nimi…Hrají: Vlastimil Brodský, Josef Kemr, Petr Čepek, Jiřina Bohdalová, Emma Černá, Klára Jerneková, Karel Heřmánek, Vilma Cibulková, Jan Hartl aj.

21:40 Hrozné dítě /1962/ režie Petr Schulhoff Krátkometrážní osvětový film o chybách ve výchově dětí. Hrají: Josef Kemr, Věra Koktová, Marie Nademlejnská, Vladimír Zátka, Karel Černoch, Ladislav Němec, Ondřej Jonáš, Vladimír Dvořák

22:00 Všichni musí být v pyžamu /1984/ režie Jaroslav Papoušek
Skvělé lidské drama o člověku nešťastném i šťastném sám v sobě. Řehoř Maršíček je charakterní, přísný a o zdravý způsob života se snažící kontrolor. Tyto všechny vlastnosti ovšem rychle mizí, objeví-li se v jeho blízkosti alkohol či vdavekchtivá žena. Lehká komedie o pracovní politice dob minulých, v čele s vynikajícím Františkem Husákem a dalšími skvělými herci.

23:25 Zlepšovák /1960/ režie Petr Schulhoff
Krátkometrážní komedie, satira na byrokracii a padesátá léta vůbec. Hrají: Josef Kemr, Miloš Kopecký, Lubomír Lipský st., František Filipovský, Arnošt Faltýnek, Jan Skopeček aj.