Heat maps

Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu - Přeskočit doluPrávě vysíláme:

Anděl na horách

Následuje:

Kinotipy

starNovinky

Vyhledávací formulář


Nejistá sezóna

Kategorie České filmy
Rok: 1987
Délka: 89 minut
Režie: Ladislav Smoljak
Námět Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak
Scénář Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak
Hudba Petr Skoumal
Kamera Richard Valenta
Obsazení Ladislav Smoljak (Rybník), Zdeněk Svěrák (Kydal), Michal Weigel (Kubíček), Ludvík Toman (ředitel agentury), Jaroslav Konečný (Malát), Jiří Šrámek (Piha), Drahomíra Fialková (Mrzenová), Zeno Fifka (ředitel OKD), Karel Kachyňa (Karhan), Jana Vokrojová (Marková), Petr Brukner (Bouček), Jaroslav Vozáb (Straka), Jaroslav Weigel (Špaček), Jan Hraběta (Rdousil), Miloň Čepelka (Vrzáň), Josef Vondráček (dr. Šubrt), Jan Kašpar (Melichar), Genadij Rumlena (Žemla), Boca Abrhamová (Karásková),.
 
Popis:

Poloprofesionální Divadlo starých forem se stěhuje do sálku na předměstí (Solidarita v Praze - Strašnicích) a připravuje novou inscenaci. Hořká komedie o vážných věcech, které potkávají ty, kdo dělají pro ostatní humor a zábavu. Ve filmu jsou použity scény z inscenací Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Dobytí severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář). Profesionální schvalovatele dokonale předvedli režisér Karel Kachyňa, bývalý ústřední dramaturg FSB L. Toman a historička B. Abrhámová (sestra herce Josefa Abrháma).

Je až neuvěřitelné, že tento snímek, hořká tragikomedie o protivenstvích, která znepříjemňují život každému kulturnímu počinu, který nesouzní s oficiální linií „strany a vlády“, mohl v 80. letech minulého století vzniknout. Sice vznikal v roce 1987, kdy již byla hlásána nutnost společenské přestavby podle sovětského vzoru, připravován a schvalován byl ještě před tímto uvolněním. Autoři Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák se dozajista inspirovali vlastními divadelními zkušenostmi, do rozličných představení fiktivního hereckého souboru ostatně vložili ukázky z vlastních her. Divák tak má šanci poznat, jak ¨za komunismu vyhlížely dnes již klasické „cimrmanovské“ hry. Ještě důležitější je ovšem postižení okolností, v nichž zpochybňované, ba odmítané divadlo fungovalo – včetně často vynuceného stěhování, včetně výtek, že se vyhýbá angažovanosti. Výtečně jsou popsány půtky s cenzurním schvalováním; ostatně jednoho z cenzorů si zahrál někdejší barrandovský ústřední dramaturg Ludvík Toman s příznačně zachmuřeným obličejem. Legendárním se v Nejisté sezoně stal výrok lékařky-gynekoložky, která poté, co se seznámila s nekončícími těžkostmi v divadle, pronesla dvě výstižná slova – „zlaté prciny“…
Hlasujte:
 
9.13/10 ( 8 Hlasů )
Zobrazení: 1595
.