Heat maps

Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu - Přeskočit doluPrávě vysíláme:

V zahradě

Následuje:

DVD Aréna

starNovinky

Vyhledávací formulář


Novinka týdne

Dobří holubi se vracejí - premiéra 28. 5. ve 20:00 hod.

Každý člověk má svoji závislost. Jen se s ní nesmí potkat…

V roce 1987 se nad společnou prací sešla autorská dvojice, která si vyzkoušela umělecké souznění při jiném druhu komedií, osvědčený tandem Klein-Pecháček. Jakkoliv se nabízí možnost, že jejich doménou jsou filmy o Básnících, jakoby chtěli dokázat, že ani jiná témata pro ně nejsou nepřekonatelnou překážkou.

Ladislav Pecháček, profesí lékař, sáhl tentokrát do jiné oblasti lidského bytí a zavedl diváka do málo známého prostředí protialkoholní léčebny. Navenek jde o úsměvné vyprávění o jejích pacientech, kteří bojují – více či méně úspěšně – se svou závislostí na alkoholu. V druhém plánu však autoři kladou otázky spojené s vnitřními hodnotami člověka a s tím, že jedinec ne vždycky zvládá vlastní život podle představ svého okolí. Vedle abstinence totiž lékaři požadují po pacientech dodržování přísného životního pořádku a schopnost odolat nejrůznějším pokušením, neboť svět mimo léčebnu je nelítostný a absolventi léčby musí být na to připraveni.

V hlavní roli Miloše Lexy exceluje Milan Kňažko, který svému hrdinovi dodává přesvědčivou chlapskou umanutost. Party pacientů přesvědčivě ztvárnili Marián Labuda či Pavel Zedníček, naprosto výjimečný je výkon Zdeňka Řehoře, u Miroslava Macháčka lze předpokládat trpkou osobní zkušenost, stejně jako u tehdy již zesláblého a nemocí strhaného Vladimíra Menšíka. V roli primáře se blýskl Josef Somr a kluzkého ošetřovatele Masáka ztvárnil Rudolf Hrušínský.

Film Dobří holubi se vracejí nás zavede do prostředí velkých nadějí, ale také neméně velkých osobních tragédií. Nepředstíraná závažnost zvoleného tématu přímo vybízí k zamyšlení nad vlastním životem a tím, že se film neuchyluje k moralizování, hledá východisko v názoru, že užívat bychom měli všeho s mírou. Alkoholu i knih. Záleží jen na nás, čemu nakonec propadneme.

Zajímavosti:

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Ladislava Pecháčka z roku 1985
  • Ve filmu se poprvé na plátně jako komparzistka objevila Aňa Geislerová. První svůj záběr zkazila, když vrazila do pánů Menšíka a Kňažka
  • Komparz hráli skuteční pacienti protialkoholní léčebny.
  • Miroslav Macháček byl skutečně v psychiatrické léčebně a to v roce 1975.
  • Poslední filmová role Vladimíra Menšíka, který nechtěl ve filmu hrát kvůli scéně s peřím, protože byl astmatik. Režisér ho ale nakonec přesvědčil.

 

Až na dno - premiéra 1. června ve 22.00

Divoký začátek 90. let v Československu přinesl s náhle nabytou svobodou také nové, do té doby prakticky neexistující formy trestné činnosti. Případem, který nejvíce šokoval veřejnost, byly tzv. orlické vraždy a následně probíhající soudy s nájemnými zabijáky, kteří zavraždili několik podnikatelů. Pět českých sériových vrahů, kteří se svých obětí zbavovali obzvláště brutálním způsobem – jejich těla v kovových sudech zalili louhem a potopili na dno Orlické přehrady.

Autoři přibližují pozadí této kauzy prostřednictvím osudu Ludvíka Černého, jednoho z odsouzených v souvislosti s orlickými vraždami na doživotí. Dokument kromě rekonstrukce přináší i komentáře kriminalistických špiček, psychologů a právníků k této kauze a k otázce k trestu smrti za spáchané brutální zločiny.

Dokument natočil režisér Oliver Malina Morgenstern v roce 2002 a stal se dalším kamínkem do bohaté mozaiky jeho dokumentární tvorby - jeho režijní tvorba zahrnuje dokumenty, reflektující hudební skupiny a festivaly, osobnosti disentu, české kultury a politiky, cestopisné pořady i investigativní reportáže. Snímek o tzv. orlických vrazích vznikal v době, kdy byli již všichni členové gangu odsouzeni a odpykávali si své zasloužené tresty. Dnes, po téměř čtvrtstoletí od provedených činů, je vše jinak…

Zajímavosti:

  • Dne 18. dubna 1997, po devíti zasedáních (proces trval 4 měsíce), padly konečné rozsudky. Ludvík Černý a Vladimír Kuna byli odsouzeni na doživotí, Karel Kopáč byl odsouzen na 21 let, Petr Chodounský na 14 let za podvody a Irena Meierová na 12 let. Všichni se odvolali, rozsudky se jim zdály příliš vysoké.
  • Jediný, kdo se s rozsudkem nesmířil, byl Karel Kopáč, který spáchal v roce 2004 v kuřimské věznici sebevraždu. Oběsil se na šňůrce od pyžama.
  • Irena Meierová byla propuštěna předčasně v roce 2002 (říká se, že žije v Jinočanech u Prahy s novou identitou), Petr Chodounský byl propuštěn v roce 2011. Poslední člen gangu Vladimír Kuna byl předčasně propuštěn za dobré chování v roce 2013. Ludvík Černý nemusí být propuštěn nikdy.

 

Ostře sledované vlaky - premiéra 4. června ve 20.00

 

Oznámení o změně vysílacích pozic televizních stanic CS Film, Horor film a CS Mini na satelitu Astra

Československá filmová společnost sděluje, že v týdnu 17. až 23. května dojde ke změně vysílacích parametrů jejích televizních stanic CS Film, CS Mini a Horor film na satelitu Astra 3B. Všechny budou nově šířeny v MPEG-4/SD na tp. 3,212 a to následovně: frekvence: 11,934 MHz, polarizace: vertikální, standard: DVB-S2 / 8PSK, pilot: ON, FEC: ¾, přenosová rychlost: 27.500 kSps. Distribuce všech stanic na původní frekvenci 11.797 MHz bude ukončena 23. 5. 2016.

Ti zákazníci satelitní platformy Skylink, kteří využívají některý z certifikovaných set top boxů Skylink READY s funkcí Fast Scan se nemusejí o přeladění starat - automaticky se jim načte nová konfigurace s novou frekvencí. Všechny ostatní, kdo přijímají signál našich stanic prostřednictvím služby Skylink i přímo ze satelitu Astra, pak prosíme, aby si v období 17. 5. až 23. 5. 2016 své přijímače přeladili.

Provozovatel satelitu Astra 3B současně upozorňuje, že s ohledem na formát MPEG-4 je potřeba pro příjem signálu používat HD přijímače.

Děkujeme za pochopení

Československá filmová společnost